Wzmacniacze mocy

Wzmacniacz mocy jest urządzeniem, którego zadaniem jest dostarczenie do obciążenia odpowiednio dużej mocy wyjściowej. Najprościej ujmując – sygnał akustyczny w pierwszej kolejności jest wzmacniany w przedwzmacniaczu, skąd trafia do wzmacniacza mocy i następnie do zestawu głośnikowego. Podstawowym zadaniem wzmacniacza mocy jest więc wzmocnienie mocy, przy jednoczesnym usunięciu możliwie jak największej ilości zniekształceń dźwięku.

Wzmacniacze mocy to urządzenia, które znajdują zastosowanie w samochodach. Dają one możliwość uzyskania doskonałych efektów dźwiękowych, często niemożliwych do osiągnięcia w przypadku odsłuchu wyłącznie za pośrednictwem zestawów głośnikowych. Pośród producentów wzmacniaczy mocy należy wymienić takie marki jak Magnat, Sony, Pioneer, Alpine, Kruger&Matz, JVC,Kenwood, Peiying oraz Hertz.

Ceny wzmacniaczy mocy wszystkich tych marek są do siebie zbliżone. Najtańsze wzmacniacze mocy można nabyć już w cenie około dwustu pięćdziesięciu złotych. Z kolei za najdroższe wzmacniacze trzeba zapłacić blisko tysiąc złotych.

Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi modelami wzmacniaczy jest przede wszystkim moc maksymalna. W przypadku najtańszych wzmacniaczy istnieje możliwość osiągnięcia mocy maksymalnej 2×250 W. Z kolei w przypadku modeli z wyższej półki moc maksymalna jest zdecydowanie wyższa i wynosi nawet 4×230 1X800 W.

Poszczególne modele w zależności od ceny różnią się między sobą także pasmem przenoszenia. W przypadku tańszych wzmacniaczy pasmo przenoszenia wynosi od 5 Hz do 50 kHz. Z kolei w przypadku wzmacniaczy droższych pasmo przenoszenia oscyluje w granicach od 40 do 4000 Hz.