Wkładki i akcesoria gramofonowe

Gramofon jest urządzeniem przeznaczonym do odtwarzania muzyki i różnego rodzaju dźwięku, zapisanego na płytach gramofonowych. Choć współcześnie płyty gramofonowe wyszły już dawno z powszechnego użycia i zostały zastąpione płytami CD, czy nośnikami mp3, wielu z nas prawdziwe piękno muzyki jest w stanie wydobyć właśnie przy pomocy płyt winylowych. Płyty te mają swój niepowtarzalny klimat, podobnie jak cały rytuał ich odsłuchu. Dlatego też znaczna część miłośników dobrej muzyki, świadomie wybiera odtwarzanie najdoskonalszych brzmień za pośrednictwem gramofonu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że dobrej jakości gramofon i płyta winylowa to nie wszystko. Aby zapewnić sobie niepowtarzalne wrażenia muzyczne, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o gramofon, w tym również inwestować w niezbędne akcesoria.

Ciekawe akcesoria gramofonowe

Jednym z ciekawszych akcesoriów gramofonowych są uchwyty, dzięki którym dźwięk zyskuje dodatkową dynamikę, staje się cieplejszy, a ponadto możliwe jest również wychwycenie niedostrzegalnych wcześniej detali. Na szczególną uwagę zasługuje m.

in. uchwyt Millennium Blackshell – ręcznie wykonany uchwyt z najwyższej jakości materiałów, o właściwościach antyrezeonansowych. Dystanser antyrezonansowy jest jednym z ważniejszych akcesoriów gramofonowych – montowany pomiędzy uchwytem, a wkładką. Jego niezaprzeczalnym atutem jest możliwość dopieszczenia usytuowania wkładki, a dzięki temu możliwość absolutnej kontroli rezonansu. Kolejnym niezwykle istotnym akcesorium gramofonowym jest wkładka. W jej przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość, ponieważ akcesorium to jest odpowiedzialne za uwydatnienie odtwarzanego dźwięku w średnim i wysokim zakresie. Ceny wkładek gramofonowych są zróżnicowane, rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, do nawet ponad tysiąca złotych. Oprócz niezwykle istotnej wkładki, każdy gramofon jest wyposażony także w igłę, która powinna być przede wszystkim kompatybilna z wkładką.