Radio cyfrowe DAB

DAB to w najprostszym ujęciu naziemna radiofonia cyfrowa, która jest emitowana na terenie całej Europy, w tym także w Polsce. Emisja naziemna odbywa się za pośrednictwem pasma VHF: od 174 do 230 MHz. Naziemną radiofonię cyfrową można odbierać wyłącznie za pośrednictwem odbiorników DAB. Współcześnie istnieje niezwykle szeroka gama różnorodnych odbiorników. W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych można odnaleźć zarówno urządzenia stacjonarne, jak również przenośne.

Ponadto, coraz większa liczba samochodów posiada wbudowany sprzęt radiowy z możliwością odbioru sygnału o standardzie DAB . Warto wskazać, że niemal każdy odbiornik odbierający DAB umożliwia także odbiór radiofonii analogowej FM. Oprócz urządzeń skupionych na odbieraniu sygnału DAB, na współczesnym rynku dostępne są także urządzenia, które umożliwiają doposażenie stacjonarnych i mobilnych zestawów audio w dodatkowe funkcje odbioru sygnału DAB. W zależności od konstrukcji, urządzenia te można podłączyć do posiadanego sprzętu za pośrednictwem złączy analogowych lub cyfrowych. W przypadku rządzeń znajdujących się w samochodach, istnieje możliwość wykorzystania mikro nadajników FM, które umożliwiają odbiór stacji DAB, na odbiorniku, w który wyposażony jest samochód – bez konieczności jego wymiany.

Pośród producentów radia cyfrowego DAB warto wymienić takie marki jak TechniSat (model 350IR, Digital Radio 210, Digital Radio 2GO, Digital Radio 80), Sony (model XDR-S40DBP), Sangean (model WFR-29C), GoGEN (model DAB 12BT), czy Philips (model ORT7500).

http://www.tophifi.pl/