Przedwzmacniacze gramofonowe

Przedwzmacniacz gramofonowy jest urządzeniem, którego zdaniem jest wzmacnianie sygnału płynącego z gramofonu. W dalszej kolejności z urządzenia tego, dźwięk jest przesyłany do wzmacniacza stereo. Przy wyborze odpowiedniego wzmacniacza gramofonowego należy wziąć pod uwagę dopasowanie urządzenia do wkładki gramofonowej, zarówno pod względem typu samej wkładki, jak również parametrów elektrycznych. Zgodność pomiędzy przedwzmacniaczem, a wkładką gramofonową jest ustalana na podstawie oznaczenia MM lub MC. Najprościej ujmując – do wkładek gramofonowych MC należy dobrać przedwzmacniacz MC.

Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku wkładek gramofonowych i przedwzmacniacza MM. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki, a mianowicie na rynku dostępne są również przedwzmacniacze obsługujące oba typy wkładek, wyposażone w manualny przełącznik.

Najlepsze przedwzmacniacze gramofonowe

Na kilku półkach cenowych warto zwrócić uwagę na kilka modeli przedwzmacniaczy gramofonowych. Na niższej półce można odnaleźć przedwzmacniacz Pro-Ject Phono BOX USB, dedykowany wkładkom MM i MC. Przedwzmacniacz ten wyposażony jest w gniazda RCA oraz wejście cyfrowe USB.

Pro-Ject Phono BOX USB jest ciekawym rozwiązaniem m.in. w przypadku chęci zgrania płyty winylowej do PC. Na nieco wyższej półce cenowej można odnaleźć przedwzmacniacz iFi Audio iPhono2 dedykowany wkładkom MM i MC. Model ten to ciekawa propozycja dla audiofilów – kompaktowy przedwzmacniacz o zakresie wzmocnienia od 36 do 72 dB.

Na najwyższej półce cenowej można odnaleźć przedwzmacniacz Roksan Caspian DXP SE również dedykowany zarówno wkładkom MM, jak i MC. Stworzony z myślą o użyciu przy współpracy z najlepszym sprzętem analogowym.