Co będzie lepsze – soundbar czy kino domowe?

Zadaniem dobrego sprzętu, zarówno kina domowego, jak i soundbaru, jest zapewnianie doskonałej jakości odbioru obrazu i dźwięku. Do niedawna miłośnicy wysokiej jakości kina mogli cieszyć się wzmacnianiem dźwięku i obrazu wyłącznie przy pomocy kina domowego.

Współcześnie jednak coraz popularniejsze stają się także soundbary.

Zalety i wady kina domowego

Główną zaletą kin domowych jest wysoka jakość uzyskiwanego za ich pośrednictwem dźwięku.

Większość kin domowych składa się z aż pięciu głośników – dwóch tylnych i trzech przednich. Taka ilość nagłośnienia daje możliwości uzyskania naprawdę ciekawych efektów.

Należy jednak wskazać, że aż pięć głośników może zająć zdecydowaną część wolnego miejsca, więc z pewnością kino domowe nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Pełnię możliwości można wydobyć z kina domowego w dużym salonie, jednak z pewnością nie sprawdzi się ono w niewielkich mieszkaniach.

Kino domowe gwarantuje niepowtarzalne efekty dźwiękowe, w szczególności w przypadku wzmocnienia go o dodatkowy subwoofer.

Zalety i wady soundbaru

Soundbary są doskonałą alternatywą dla kin domowych.

Sprawdzają się w szczególności w niewielkich pomieszczeniach, w których niemożliwe lub nieefektowne byłoby umieszczenie kina domowego. Zaletą takiego rozwiązania, oprócz oczywiście możliwości uzyskania lepszej jakości dźwięku, jest również stosunkowo niska cena – często nawet dwukrotnie niższa od cen kina domowego.

Decydując się na zakup soundbaru, należy mieć na uwadze, że im większe pomieszczenie, tym większa powinna być również moc soundbaru.